Ostatni dzień pobytu obfitował w wiele wrażeń. Najpierw młodzież spotkała się z p. Anną Sochańską - Dyrektorem Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, która opowiedziała o pracy ministerstwa oraz jego działaniach na rzecz Polonii i Polaków poza granicami Polski. Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Narodowe, które zachwyciło uczestników wystawą prac Józefa Chełmońskiego. Po południu odbyły się warsztaty terapii przez sztukę z psychologiem. 

26.11.2024

Tego dnia na Polskiej Akademii Nauk odbyły się niezwykle ciekawe zajęcia z prof. PAN Agatą Roćko, podczas spotkania młodzież miała okazję poznać polskie idiomy i związki frazeologiczne oraz spróbować swoich sił w używaniu ich. Warsztatom towarzyszyła ciekawa prezentacja, która w sposób przystępny pomogła młodzieży zrozumieć niuanse i meandry języka polskiego. Po zajęciach odbyło się spotkanie z przedstawicielami Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, podczas którego młodzież miała okazję opowiedzieć o swoich wrażeniach z pobytu w Warszawie. Po południu Młodzi liderzy zwiedzali Muzeum Etnograficzne. 

25.11.2024

Odbyła się wycieczka do Torunia, podczas której młodzi liderzy z Kazachstanu zwiedzili Stare Miasto, w tym mury obronne, Dom Mikołaja Kopernika, katedrę św. Janów z zegarem flisaczym, pomnik Mikołaja Kopernika, Ratusz Staromiejski i kościół NMP. Po południu wszyscy udali się do Żywego Muzeum Piernika na warsztaty robienia pierników. Pomimo deszczu, uczestnicy doskonale się bawili, a przede wszystkim dowiedzieli się wielu interesujących faktów na temat tego zabytkowego miasta o bardzo bogatej historii.

24.11.2024

Młodzież spędziła aktywne przedpołudnie na warsztatach z języka polskiego oraz warsztatach filmowych, podczas których nauczyła się jak zrobić krótki film promocyjny. Następnie uczestnicy projektu udali się na zwiedzanie Zamku Królewskiego. Wieczorem w wynajętej sali odbyły się gry i zabawy sportowe. 

23.11.2024

Tego dnia odbyły się warsztaty "Co wiesz o Polsce?", podczas których młodzież z Kazachstanu miała okazję poznać nasz kraj poprzez różnorodne aktywności. Plan warsztatów obejmował filmiki o Polsce, quiz wiedzy na platformie Kahoot, prezentację i filmiki o legendach warszawskich oraz kalambury, gdzie uczestnicy odgadywali postacie z polskiej historii i kultury. Następnie miało miejsce spotkanie z Małgorzatą Kidawą-Błońską. Młodzież miała także wyjątkową możliwość zwiedzenia budynku Sejmu, gdzie mogła poznać historię polskiego parlamentu oraz zobaczyć miejsca, w których zapadają ważne decyzje dotyczące przyszłości kraju. Wieczorem uczestnicy projektu udali się gościnnie na pełen niezapomnianych wrażeń XI Festiwal Piosenki Anny German, który odbył się w warszawskiej Cytadeli

22.11.2024

Młodzież z Kazachstanu odwiedziła wirtualnie Warszawę, odkrywając historię, ciekawostki i najpiękniejsze zakątki stolicy dzięki multimedialnej prezentacji. Wspólnie zaśpiewali "Sen o Warszawie" Czesława Niemena, co stało się okazją do integracji i ćwiczeń językowych.  Mieli również możliwość spotkania z pielęgniarką, która opowiedziała o swojej pracy i odpowiedziała na pytania młodzieży.​​​​​​​

21.11.2024

Dzień pełen wrażeń zaczął się od warsztatów z języka polskiego, następnie młodzież z Kazachstanu odwiedziła Centrum Nauki Kopernik, pełni wrażeń wieczorem obejrzeliśmy panoramę miasta znad brzegu Wisły. Zachwycili się światem nauki w Centrum Nauki Kopernik, pełnym interaktywnych wystaw, eksperymentów i niesamowitych odkryć. Kolejne dni wypełnione atrakcjami przed nami!

20.11.2024

LIDERZY JĘZYKA POLSKIEGO - JESIENNE WARSZTATY JĘZYKA POLSKIEGO DLA MŁODZIEŻY POLSKIEJ Z KAZACHSTANU 

Termin realizacji projektu: 19 listopada - 26 listopada 2024 r.

Projekt „Liderzy języka polskiego - jesienne warsztaty dla młodzieży z Kazachstanu” zakłada organizację 8-dniowego wyjazdu do Warszawy w terminie 19-27 listopada 2024 r. dla 18 osób, w tym 16 uczniów w wieku 15-18 lat i 2 opiekunów, pochodzących z Kazachstanu. Uczestnicy będą doskonalić znajomość języka polskiego oraz poznawać kulturę i historię Polski, zwiedzając Warszawę i Mazowsze, a także biorąc udział w jednodniowej wycieczce do Torunia, gdzie poznają sylwetkę Mikołaja Kopernika.

Program obejmuje interaktywne warsztaty językowe, dostosowane do poziomu zaawansowania uczestników, a także warsztaty tematyczne z zakresu kultury i sztuki. Młodzież spotka się z rówieśnikami z Polski, by wspólnie uczestniczyć w zajęciach sportowych i kulturalnych, co sprzyja budowaniu trwałych relacji. Celem projektu jest nie tylko rozwój językowy, ale także integracja polonijna oraz przybliżenie młodzieży współczesnych osiągnięć Polski, zwłaszcza w obszarach ekologii i ochrony zabytków. Projekt obejmuje również wizyty w Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Narodowym i Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, gdzie młodzież będzie miała okazję zapoznać się z nowoczesnymi osiągnięciami Polski. Ponadto, zaplanowana wizyta w kinie umożliwi uczestnikom kontakt ze współczesną kulturą polską, co dodatkowo wzbogaci ich doświadczenia związane z krajem przodków. 

Partnerem projektu jest Związek Polaków w Kazachstanie. Projekt dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Towarzystwo Projektów Innowacyjnych

ul. Orzechowa 19, 59-700 Kruszyn

e-mail: biuro@toprin.pl

+48 886 741 697

nip: 6121885503

regon. 528063760