Młodzież odbyła wyjątkową wizytę w Akademii Dziennikarstwa i Realizacji Dźwięku oraz w siedzibie Radia RPL FM – Radio PŁOCK FM. Mieli również okazję udzielić specjalnego wywiadu dla internetowego radia w Chicago, co było niezapomnianym doświadczeniem, łączącym pasję do dziennikarstwa i mediów z międzynarodową wymianą.

28.11.2024

Dzień rozpoczął się w aktywny sposób – od fascynującego zwiedzania Centrum Nauki Kopernik, które wciągnęło nas w świat nauki i odkryć. Następnie udaliśmy się do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach filmowych i charakteryzatorskich.

Podczas wizyty i warsztatów młodzież z USA miała okazję zobaczyć, jak wygląda prawdziwy plan filmowy, a także osobiście spróbować swoich sił w charakteryzacji, zanurzając się w tajniki sztuki filmowej i wizażu. To doświadczenie dostarczyło niezapomnianych wrażeń i pozwoliło na bliższe poznanie kulis produkcji filmowych.

27.11.2024

 

Dzień zaczął się aktywnie. Najpierw młodzież spotkała się z p. Anną Sochańską - Dyrektorem Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, która opowiedziała o pracy ministerstwa oraz jego działaniach na rzecz Polonii i Polaków poza granicami Polski. Następnie udaliśmy się do Muzeum Narodowego, gdzie mieliśmy przyjemność zobaczyć niezwykłą wystawę prac Józefa Chełmońskiego. 

Następnie, podczas naszej wizyty w Sejmie i Senacie, mieliśmy zaszczyt spotkać się z wicemarszałek Senatu, panią Magdaleną Biejat, która z ogromną pasją opowiedziała nam o pracy senatorów oraz o tym, jak wygląda życie i praca polityków. To spotkanie dostarczyło uczestnikom warsztatów cennych informacji na temat funkcjonowania instytucji państwowych i roli polityków w kształtowaniu przyszłości kraju.

26.11.2024

Wczesnym rankiem udaliśmy się na spotkanie z przewodnikiem, który z pasją oprowadził nas po zabytkowej warszawskiej Starówce, odkrywając przed nami fascynujące historie i tajemnice tego wyjątkowego miejsca. Dzięki gościnności Muzeum Powstania Warszawskiego mieliśmy okazję zwiedzić je z przewodnikiem, który wciągnął nas w opowieści o bohaterstwie i determinacji mieszkańców stolicy. Wizyta w muzeum wywarła na młodych uczestnikach warsztatów głębokie wrażenie, pozostawiając niezatarte ślady w ich sercach i umysłach. Tego dnia odbyły się również warsztaty w Polskiej Akademii Nauk z prof. Agatą Roćko.

25.11.2024

Dzień rozpoczął się od warsztatów z języka polskiego oraz warsztatów filmowo-dziennikarskich, podczas których uczestnicy mogli dowiedzieć się jakich narzędzi używać, aby skutecznie promować Polskę poza jej granicami i jak stać się liderem polonijnym we własnym miejscu zamieszkania. Po południu młodzież zwiedzała Zamek Królewski, który dostarczył im niezapomnianych wrażeń. 

23.11.2024

Do Warszawy przyjechali przedstawiciele młodej Polonii z Chicago. 

Młodzież odpoczęła po podróży na krótkim spacerze po mieście, a wieczorem odbyły się już pierwsze zajęcia z języka polskiego. 

22.11.2024

Młodzież miała okazję gościnnie wziąć udział w wycieczce do Torunia. Uczestnicy spotkali się z przewodnikiem, który z pasją oprowadził ich po urokliwych zakątkach miasta. Kulminacją dnia były niezapomniane warsztaty w Żywym Muzeum Piernika, które stanowiły prawdziwą wisienkę na torcie.

24.11.2024

Termin realizacji projektu: 22 listopada - 29 listopada 2024 r.

Projekt „Jesienne warsztaty języka polskiego dla młodzieży polskiej z USA” to 8-dniowy wyjazd edukacyjno-kulturowy do Warszawy w terminie 22-29 listopada 2024 r. dla 18 młodych osób, w tym 16 uczniów polskich szkół w USA oraz 2 opiekunów, w wieku 15-18 lat. Wyjazd, zaplanowany na czas jesiennych wakacji w Illinois, łączy aktywny wypoczynek z doskonaleniem języka polskiego i poznawaniem polskiej kultury. Jest to realizacja współpracy Towarzystwa Projektów Innowacyjnych ze Zrzeszeniem Nauczycieli Polskich w Ameryce, a jego głównym celem jest wzmacnianie więzi młodzieży z krajem przodków.

Program obejmuje intensywne warsztaty językowe z wykorzystaniem metody komunikacyjnej oraz narzędzi interaktywnych rekomendowanych przez PAN, a także liczne zajęcia kulturowe. Młodzież odwiedzi Warszawę, Mazowsze oraz Toruń, gdzie będzie miała okazję zapoznać się z polską historią i tradycjami oraz zobaczyć takie miejsca jak Zamek Królewski i Muzeum Narodowe. W ramach programu zaplanowano również wizyty w Centrum Nauki Kopernik i Zachęcie, a kontakt z językiem popkultury uzupełnią seanse kinowe. Projekt wspiera cele Instytutu Rozwoju Języka Polskiego, takie jak integracja polonijna, poznawanie nowoczesnej Polski oraz wzmacnianie tożsamości kulturowej uczestników. Warsztaty językowe, zostały podzielone na moduły, takie jak gramatyka, konwersacje, czytanie ze zrozumieniem i kreatywne pisanie, dostosowane do poziomu zaawansowania uczestników. Dodatkowo, młodzież weźmie udział w warsztatach teatralnych i plastycznych, które sprzyjają integracji oraz rozwijają umiejętności artystyczne, otwierając uczestników na swobodną komunikację w języku polskim. Partnerem projektu jest Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Projekt dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. 

JESIENNE WARSZTATY JĘZYKA POLSKIEGO DLA MŁODZIEŻY POLSKIEJ Z USA

Towarzystwo Projektów Innowacyjnych

ul. Orzechowa 19, 59-700 Kruszyn

e-mail: biuro@toprin.pl

+48 886 741 697

nip: 6121885503

regon. 528063760